O věži

Navštivte nejvyšší radniční věž v České republice

Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 73 metrů a celá rozhledna měří úctyhodných 85,6 metru. Pohled seshora se otevírá na Slezskou i Moravskou Ostravu, uvidíte Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice i Porubu. Za jasného počasí se vám ukáže panorama Beskyd a dohlédnete až do Polska. K dispozici jsou také zdarma dva velice silné dalekohledy.

Opravdu se budova radnice jmenuje Nová?

Byla přece dostavěna už v roce 1930? V Ostravě totiž máme i radnici Starou, která stojí na Masarykově náměstí v centru a uvnitř sídlí Ostravské muzeum. První zmínku o ní máme z roku 1539, ale s největší pravděpodobností bude ještě starší.

Sloužila svému účelu až do začátku dvacátého století, ale jakmile se Ostrava díky rozvoji průmyslu začala dramaticky rozrůstat ve třetí největší město republiky, přestala její kapacita stačit. V roce 1925 začalo město stavět dnešní radnici – Novou, která patří k největším radničním komplexům u nás.

Proč je Vyhlídková věž z oceli?

Při pohledu na Novou radnici mnohé návštěvníky zarazí, že se nad zděnou budovou tyčí štíhlá, navíc zelená ocelová věž. V původních plánech měla totiž i věž mít zděnou podobu, ale zjistilo se, že na stavebním pozemku je nestabilní štěrkové podloží. Proto jednak celá radnice stojí na unikátní železobetonové žebrované desce, a jednak bylo nutné pro věž zvolit lehčí konstrukční řešení - ocel. Její kostra s měděným oplátováním byla vyrobena ve Vítkovických železárnách.

Funkcionalismus od sklepa až na půdu

V celé budově radnice je velmi zřetelný funkcionalistický styl. Architekti použili minimum zdobných prvků, naopak se soustředili na střídmou eleganci za použití velmi kvalitních materiálů: bronz, mramor a vzácná dřeva. Z prvního až do čtvrtého patra se můžete svézt funkčním páternosterem – dobovým dřevěným kabinkovým výtahem z roku 1928. Průčelí budovy zdobí čtyři sochy jako symboly tehdejší Ostravy – Hornictví, Hutnictví, Věda a Obchod.

Proč Prokešovo náměstí?

Náměstí před radnicí nese jméno prvního starosty tzv. Velké Ostravy, která vznikla roku 1924. Jan Prokeš byl ve funkčním období v letech 1918 až 1935 a patřil nejoblíbenějším politikům předválečné éry. Výrazně se zasadil o rozvoj Ostravy a výstavbu právě Nové radnice. Jeho úsilí připomíná pamětní deska ve foyer radnice.

Konstrukce Vyhlídkové věže váží 155 tun, vnitřní schodiště má 292 schodů (429 schodů až na náměstí), věžní hodiny váží cca 2 tuny a ciferník má v průměru 3,5 m. Nahoru se dostanete rychlovýtahem, který byl ve své době nejvyšší v republice - měří 51 metrů.

V ceně vstupného je výklad průvodce, který vám může barvitě popsat historii i současnost města a doporučí zajímavá místa Ostravy a regionu.


Vyhlídková věž Nové radnice OstravaVyhlídková věž Nové radnice OstravaVyhlídková věž Nové radnice Ostrava

Slezskoostravský hrad Vyhlídková věž Nové radnice Ostrava Černá louka

© 2019 - 2024 Černá louka s.r.o.    |    Zásady ochrany osobních údajů    |    Obchodní podmínky